Kevad tuleb sel aastal kuidagi eriti tasapisi. Mõned üksikud päikeselised ilmad on aga toonud aedadesse lumikellukesed ja sinililled, sulatanud lume mänguväljakult ja parkidest ning saatnud inimesed kevadelõhnu ja -tunnet otsima. Siis, kui õuest taas tuppa tullakse, on mõnus end diivanil kerra tõmmata ja uusi toredaid lasteraamatuid uurida, pajatagu need siis lahkuvast talvest, tärkavast kevadest, ees ootavast soojast suvest või hoopis millestki muust.

Helena Koch, «Kartuli kuningriik».FOTO: Raamat

1. «Kartuli kuningriik»

Helena Koch

Illustreerinud Anne Pikkov

Kirjastus Koolibri

2021

Küll tädi Tiia aiamaal ikka elu keeb! Lillkapsa südamesoov on abielluda, porgandid lahendavad beebiporgandite mõistatust, sibul soovib saada standup-koomikuks ning väike hernes nutab üksindusest silmad peast. Tšilli ja paprika ei suuda tuvastada, kes kelle sugulane on, aianurgas kasvav kõrvits sooviks kesksemat kasvukohta, redis aga ei taha saada salatiks, vaid minna hoopis ümbermaailmareisile. Pole siis ime, et kartul, kes seda kuningriiki valitseb, on sügiseks omadega täitsa läbi.

***

FOTO: Raamat

2. «Kimalane Karla ootab vihma»

Tia Navi

Illustreerinud Regina Lukk-Toompere

Kirjastus Päike ja Pilv

2021

Väike kimalane tiirutab laudsileda, ilma ühegi õieta muruplatsi kohal. Magusat lõhna tundes järgneb ta sellele ja leiab maja teiselt korruselt imelise rõdu. Mida kõike siin ei õitse! Lilload ja mungalilled, raudürdid ja lõvilõuad – igaühes neist on peidus võluvägi, mis nad kasvama paneb. Natuke vett on muidugi ka vaja, kuid sellega muret pole. Oskar on kastmisega väga hoolas. Siis läheb poiss aga maale ja taimepotid jäävad kuivaks. Karla ei tea, mida teha, et see imeline aed kogu elujõudu ei kaotaks.

***

Kertu Sillaste, «Appi!».FOTO: Raamat

3. «Appi! Help!»

Kertu Sillaste

Illustreerinud autor

Kirjastus Koolibri

2021

Tüdruk kõnnib aasal. Päike paistab, lilled tervitavad teda. Siis aga kuuleb ta appihüüet ning asub kohe hüüdjat otsima. Räsitud metsast leiab ta suuremaid ja väiksemaid olendeid, kes hoolt ja armastust vajavad. Kuna tüdruk soovib neid kõiki aidata, korjab ta täis taskud ja käed, abivajajaid mahub ka õlale ja juustesse. Kallist koormat kandes jõuab ta viimaks tagasi koju ja vajub väsinult murule. Õnneks tullakse talle toeks. Päästetute rõõm toob taas naeratuse tüdruku näole.

Kertu Sillaste «Appi» on sõnadeta raamat, mis sobib väga laiale vaatajaskonnale.

***

FOTO: Raamat

4. «Leo ja ninakoll»

Johanna-Iisebel Järvelill

Illustreerinud Kristina Tort

Kirjastus Varrak

2021

Leo käis basseinis ujumas, aga koju tulles ta külmetas. Nüüd on Leol nohu. Leole ei meeldi nuusata. Leo ei luba ninarohtu panna. Leo pühib hoopis oma nina diivani külge puhtaks. Ninakoll ei taha diivanile jääda, vaid tahab hoopis tulla Leoga mängima. Leo on lahke poiss ja lubab, aga koll on kole ja kiuslik. Mida Leo küll tegema peaks?

***

FOTO: Raamat

5. «Suur rüütel»

Kristi Kangilaski

Illustreerinud autor

Kirjastus Päike ja Pilv

2021

Kuningas kinkis rüütlile mõõga ja kilbi, enne kui ta pikale reisile läks. Seni, kuni kuningas ära on, tunneb rüütel, et peab kaitsma kuningannat. See on hirmus raske töö. Täna minnakse ohtlikule retkele. Suur rüütel paneb selga rüütlijope, jalga rüütlipüksid ja pähe tutiga rüütlimütsi. Kätte võtab ta mõõga ja kilbi – nüüd on ta valmis kuningannat kaitsma. Vapralt juhatab ta kuninganna läbi linna raamatukokku, et laenata raamatuid traktoritest, ekskavaatoritest ja dinosaurustest. Kui tagasi lossi jõutakse, on rüütel hirmus väsinud. Nüüd hoolitseb tema eest kuninganna.44