NB! Hea festivali külastaja! Koidula tänaval on liikumine festivali ajal piirangutevaba. Piirangud kehtivad aga Terviseameti nõudel telkides ja hoovides toimuvatel kellaajalistel sündmustel telgi sees ja hoovis viibijatele. Kui soovid sündmusest osa võtta telgis/hoovis olles, palume hankida endale käepael tänava otstes asuvatest registreerimistelkidest. Käepaela saab tasuta COVID tõendi esitamisel (käepaela ei vaja alla 18-aastased ja erivajadustega inimesed). Varu aega tõendite kontrollimiseks. Tule festivalile tervena ja naudi sisukat päeva!

Kirjandustänava festival toimub Kadriorus Koidula tänaval, mis on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises otsas Vilde muuseum ning keskpaigas eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad ka tänasel päeval mitmed armastatud kirjanikud ning kus nüüd on avatud ka Mati Undi muuseum

Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu eesti kirjandusele, kirjanduspärandile ja kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber. Et seda teha, kutsume üheks päevaks tänavale kokku kirjandusega otseselt või kaudselt tegelevad organisatsioonid, kellega koosloomes sünnib ka rikkalik kultuuriprogramm. Lisaks kirjandusrahvale toome kokku ka kohaliku kogukonna, kes nii hoovikohvikute kui ka programmiga kaasa löövad. Eesti Muuseumide Auhindadel oli festival nomineeritud ka „Kogukonna sõber 2018“ kategoorias.

Iga festivaliga soovime kaardistada ka kohalikku kultuuripärandit. Esimesel aastal (2017) avasime mälestupingi kadriorglasele Mati Undile, 2018. aastal mälestustahvli Weizenbergi 8 maja seinal, kus kunagi elasid mõnda aega Marie Under ja Artur Adson. 2019. aastal rikastasime linnaruumi mälestustahvliga Juhan Jaigile. Ka 2020. aastal märgistasime ühe kirjanikuga seotud paiga – avatud sai mälestuspink Enn Soosaarele.

IV festival avati uues Lugemispaviljonis, mille eesmärk on hoida kirjandust tänavapildis ning kutsuda inimesi hetkeks veetma aega raamatute seltsis. Päeva jooksul toimus kokku umbes 60 kirjandusega seotud sündmust.

V Kirjandustänava festivali programmis on taas tähelepanu all mitmesugused tähtpäevad, näiteks C. R. Jakobson 180, August Gailit 130, Ilmar Laaban 100, Jaan Kaplinski 80, Viivi Luik 75. Fr. R. Kreutzwaldi “Eesti rahva ennemuistsed jutud” ilmus 155 aastat tagasi, 160 aastat tagasi “Kalevipoeg“, 100 aastat möödub A. H. Tammsaare „Juuditi“ ilmumisest. Lisaks tähistab tänavu oma 50. sünnipäeva hulk autoreid, näiteks Asko Künnap, Karl-Martin Sinijärv, Jan Kaus, Piret Raud, Aidi Vallik, fs jt.

Festival on tasuta!
Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare, Vilde ja Mati Undi muuseumides on festivali puhul 1-euro päev.

V Kirjandustänava festivalil on kohal:

Eesti Draamateater, Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Noorsooteater, Eesti Rahvusraamatukogu, Fenno-Ugria Asutus, kirjandusfestival HeadRead, Kadrioru Savituba, kirjastused Aleksandra ja KPD, kirjastus Argo, kirjastus Avita, kirjastus Eesti Raamat, kirjastus Hea Lugu, kirjastus Heleilm, kirjastus Ilmamaa, kirjastus Nornberg & Co, kirjastus Salv, kirjastus SE&JS, kirjastused Raudhammas ja Legend, kirjastus Varrak, Kultuurileht, Lastemuuseum Miiamilla, lasteajakirjad Täheke ja Hea Laps, Postimees Kirjastus, raamatupood REaD, Soome Instituut, Tallinna Keskraamatukogu, Tallinna Kesklinna Valitsus, Tallinna Linnateater, Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts.

Kohtume V Kirjandustänava festivalil 11. september 2021.

Kirjandustänav – kirjandus tänab!

KORRALDAJA: Tallinna Kirjanduskeskus

Maarja Vaino maarja@kirjanduskeskus.ee

Egle Adams egle@kirjanduskeskus.ee

Annika Aus annika@kirjanduskeskus.ee

Mari Vapper mari@kirjanduskeskus.ee

Festivali kujundaja: Katre Rohumaa

Suur tänu toetuse eest: Tallinna Kommunaalamet, Kadrioru Park, Tallinna Kesklinna Valitsus, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts, Kadrioru Selts.