Ija Kiva
Ija Kiva Autor/allikas: Pressimaterjalid

Festivali HeadRead tänavuses kavas on nii kohtumised autoritega, Ukraina hinge surematusele pühendatud lavakava kui ka spetsiaalselt sõjapõgenikele mõeldud kirjanduslik jalutuskäik Tallinna vanalinnas.

26. mai esineb Kirjanike Majas ukraina autor Ija Kiva, kellega vestleb Igor Kotjuh. Donetskis sündinud luuletaja kirjutab nii vene kui ka ukraina keeles ning on pälvinud oma loomingu eest rohkelt tunnustust nii Ukrainas kui ka väljaspool Ukrainat. Ija Kiva jaoks algas sõda 2014. aastal, mil ta oli sunnitud põgenema Kiievisse ja sealt omakorda tänavu koos tuhandete teistega Lvivi.

28. mail toimub Kirjanike Maja musta laega saalis Ukraina kava “Suvi on otsatu”. Näitlejad Maarja Mõts ja Maria Ehrenberg ning lavastaja Priit Põldma esitavad nii ukraina luulet kui ka Ukraina inimeste lugusid, mis annavad aimu ukrainlaste eludest ja kodudest, loodusest ja lootustest, minevikust ja tulevikust.

Valgevene luuletaja, kirjandusuurija ja kirjastaja Dmitri Strotsev on oma ühiskonnakriitilise loomingu tõttu kodumaal vangis istunud, kuid jätkab enda tegevust sellest hoolimata. Praegu kirjutab Strotsev Ukrainat toetavat luulet, mis kiiresti erinevatesse keeltesse tõlgitakse. Strotseviga vestleb 29. mail Kirjanike Majas Igor Kotjuh.

Festivali raames toimuvad ka Josef Katsi ringkäigud Tallinna vanalinnas, üks ringkäik on spetsiaalselt mõeldud ka sõja eest Eestisse pakku tulnud ukrainlastele. Katsi kõigile huvilistele mõeldud kirjandusliku jalutuskäik toimub aga 29. mail kell 15.

Kirjandusfestival HeadRead toimub 25.–29. maini Tallinna eri paigus.

https://kultuur.err.ee/1608598936/kirjandusfestival-headread-puhendab-osa-kavast-ukrainale